Emine Başa

Still Life
Still Life

Still Life, resimde kullanılan Natürmort’un yerine fotoğrafçılıkta kullanılan bir tanımlama.

Türkiye’de bu alanda çalışan fotoğrafçı sayısı çok az. Ben de bu fotoğrafçılardan biriyim. Fotoğrafa başladığım yıllarda, Still Life kategori benim çok ilgimi çekti. Çünkü, hem geçmişte resim eğitimi aldığım için kompozisyon konusunda deneyimliydim,  hem de sonsuz bir yaratıcılık olanağı sunuyordu. Bu konuda bir çok çalışma yaptım.

Still Life fotoğraflar, sanıldığının aksine zor çalışmalardır. Stüdyo ortamında çekilen yemek ve ürün tanıtımı fotoğraflarının aksine, kompozisyon ağırlıklı, tamamen ışık-gölge dengesinin kullanıldığı sanatsal çalışmalardır.

Still Life da en önemli unsur kompozisyondur. Komposiyonu oluştururken objelerin birbiriyle uyumuna dikkat etmek gerekir. Ancak, bu uyumu bozacak, onu sıradanlıktan kurtaracak küçücük bir müdahale yapmak gerekir. Yani  araya konacak başka bir obje, kompozisyonu daha da güçlü kılacaktır. Çünkü kompozisyonun "askeri nizam" şeklinde dizilmesi, algıda estetiği bozar ve gözü yorar. Oysa küçücük başka bir obje, hem tekdüzeliği kırar hem de bütün objeleri daha iyi algılamamızı sağlar.

Still Life da ikinci en önemli unsur ışıktır. Still life fotoğrafçılıkta, fotoğrafın sanatsal bir değer kazanabilmesi ışıkla mümkündür ve bu büyük ölçüde doğal ışıkla elde edilir. Çünkü doğal ışık, ışık-gölge dengesini  bize sunar. Stüdyo ortamında ve flash kullanılarak çekilen

fotoğraflar genellikle yemek-ve reklamatik bir ürün söz konusu  olduğunda çalışılabilir. Çünkü orada ürünün bütün detayları belli olmalıdır. Yani derinliğe ihtiyaç yoktur. Ben çalışmalarımın büyük bir çoğunluğunu doğal ışıkla gerçekleştiririm.

Bu kategoride üretmeye devam edeceğim.

Emine Başa

Portreler
Portrelerim

Portre fotoğrafçılığı benim için, modelin yüzdeki ifadesinin baskın olduğu, kişiliğini, duygularını, iç dünyasını doğrudan anlattığı için sevdiğim bir kategori. Üzgün mü, sıkıntılı mı, neşeli mi... Bir modelin fotoğrafını çektiğinizde bunu rahatlıkla gözlemlersiniz. Bu duygu, fotoğrafı izleyene geçerse portre fotoğraf başarılı olmuştur. Elbette bu, poz verilmediği, doğal pozlanan fotoğraflar için geçerlidir. Dolayısıyla portre fotoğrafçılık, bu yönüyle aslında zordur. Ben özellikle çocuk portreleri çekmeyi seviyorum. Çünkü onlar asla poz vermezler. Neyse odurlar. Ama çocuklarla çalışmak daha da zordur. Yerlerinde duramazlar, kıpır kıpırdırlar. Fotoğrafçı onların en doğal pozunu yakalamak için bir hayli uğraşır. Ben modellerimle mutlaka, -çocuk veya büyük- izin alarak ve iletişim kurarak çekim yaparım.  Aksinin etik olmadığını düşünürüm.

İnsanlarla/çocuklarla daha yakından iletişim kurmamı sağladığı için portre çekmeye devam edeceğim.

Emine Başa

EMİNE BAŞA

// Hayat, fotoğraflar bütünüdür.

Karelerinin sanat olabilmesi için işçilik gerekir. //…Emine Başa

İstanbul doğumlu olan Emine Başa, lise öğreniminden sonra Pratik Kız Sanat Okulu, Resim Bölümü ve El Sanatları dalında eğitim gördü. Aldığı özel derslerle eğitimini pekiştirdi. Kişisel ve karma pek çok sergiye katıldı.

Yazın dünyası ile de yakından ilgilenen Emine Başa, deneme, öykü, şiir dalında pek çok ürün verdi. Ürünleri çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Öykü dalında ödüller aldı. Uzun yıllar bir edebiyat dergisinin yayıncılığını ve editörlüğünü yaptı.

Emine Başa,  profesyonel olarak görsel ve yazılı medyanın pek çok departmanında  da çalıştı. Çeşitli dergilerde haber müdürlüğü yaptı.

Fotoğrafa ilgisi, kardeşi fotoğraf sanatçısı Engin Başa sayesinde başladı ve yaklaşık 8 senedir fotoğraf çekiyor. Çeşitli karma sergilere de katılan Emine Başa kendisini  STILL LIFE kategorisinde daha başarılı görüyor ve bu alanda pek çok çalışmaya imza atmış durumda.

Emine Başa, çeşitli nedenlerle  fotoğraf yarışmalarına sıcak bakmıyor. Ancak, gelecek kuşaklara STILL LIFE fotoğrafın aktarılmasını  önemsediğini söylüyor. Başa bu amaçla, Kültür Bakanlığı’nın açtığı bir yarışmaya katıldığını ve bakanlığın arşivine bir fotoğraf sokabilmeyi başardığını ifade ediyor. Hiçbir derneğe üye olmayan ve kendisini “bağımsız-bağlantısız fotoğrafçı” olarak tanımlayan Başa’nın, sokak fotoğrafçılığı, portre ve belgesel dalında da pek çok çalışması bulunuyor.

Emine Başa fotoğrafa bakışını  şu sözlerle açıklıyor:

“Fotoğraf anı dondurmaktır” evet doğru; “fotoğraf, tarihe katkı sunan belgesel nitelikli bir görseldir” evet doğru, ama aynı zamanda fotoğraf, başka bir ana evrilme potansiyeli taşıyan, o başka andan da bize bir şeyler söyleyen/anlatan bir sanat dalı. Bu anlamda fotoğraf benim için sadece pozlama ve teknik  yaratıcılığının değil, düzenleme-başkalaştırma (manüplasyon) yaratıcılığının da işin içine girdiği, kurgusal da olabilen, soyut ve kavramsal alanlarda da dolaşılabilen, deklanşörle adeta yağlı boya tablo da yapılabilen çok boyutlu bir uğraş. Fotoğrafın  olmazsa olmazı ışıksa ışığın peşinden gitmeye devam edeceğim.”

 

İletişim;

https://www.instagram.com/emine.basa

https://www.facebook.com/emine.basa

https://1x.com/member/eminebasa

 

 

1029total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir