Zeytinburnu Fotoğraf Festivali

Zeytinburnu Uluslararası Fotoğraf Festivali (Z FotoFest)

19 Ocak-11 Şubat 2018

Zeytinburnu Uluslararası Fotoğraf Festivali (Z FotoFest), İstanbul’un kültürel zenginlik ve değerlerini yaşayarak gelecek nesillere miras bırakan, gelişen ve yenilenen ilçesi Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen uluslararası ölçekte bir fotoğraf festivalidir.

 

Z FotoFest ilham vermek, farklı alanlardan fotoğrafçıları bir araya getirmek ve fotoğraf sanatının anlatı sınırlarını genişletmek için ortaya çıkmış, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

ZFotoFest fotoğrafa tutkuyla bağlı genç sanatçılarla, ustaları bir araya getirmeyi ve fotoğraf kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyor.
Fotoğraf, yaklaşık iki yüzyıllık geçmişinden bu yana insanlar üzerindeki etkisini arttırmaya ve diğer sanatlarla işbirliği yaparak bizleri şaşırtmaya devam ediyor.


Belgeselden, fotomuhabirliğine, sinemadan sanat fotoğrafına, enstelasyondan multimedyaya görüntünün cazibesi gün geçtikçe sınırları zorluyor.
Z FotoFest geleneksel yöntemlerden son teknoloji sergi ve sunumlara, izleyiciye yeni pencereler açmayı hedefliyor. Festival kapsamında 40’ın üzerinde sergi, çok sayıda slayt gösterisi, ustalarla söyleşi, portfolyo değerlendirmeleri, belgesel film gösterimleri, seminerler ve özel atölyeler yer alıyor.
Klasikle moderni bir araya getiren Z FotoFest, fotoğrafta yeni ve farklı olanın peşinde çıktığı bu yolculukta uluslararası fotoğraf dünyasının önde gelen festivallerinden biri olmayı hedefliyor.

Misyon ve Hedefler
Entelektüel ve kültürel anlamda fotoğraf severlerin bu habitattan beslenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak ana amacımızdır.
Hedefimiz, Z FotoFest Uluslararası Zeytinburnu Fotoğraf Festivali’ni her yıl tekrar ederek, farklı tematik başlıklarda fotoğraf, sinema ve disiplinler arası alanlarda çalışan sanatçıları bir araya getirmek ve görsel kültüre katkıda bulunmaktır.

Z FotoFest 2017 Tema'sı
Bu yıla özel olarak Z FotoFest düzenleyeceği ilk festivalde "Oksijen" temasını seçmiştir. Çevre bilincinin fotoğraf ve sinema sanatı sayesinde kamuoyuna yeniden hatırlatılması hedeflenmektedir.

Oksijen
Oksijen; ekolojik çöküş ve yok olan doğayı, endüstriyel atıkları, çevre sorunları ve savaşlar karşısında çaresiz kalan insanı, göç ve kentleşmenin yarattığı tahribatı, tüketim toplumunun çöp sorunlarını, küresel ısınma ve iklim değişimini ve tüm bunlar karşısında yeryüzünün vahşi ve kışkırtıcı güzelliklerini karşılaştırmayı ve yeni sorular peşinde koşmayı hedefliyor. Z FotoFest “Oksijen” tematiğinde küresel çapta bir bakışla ve görsel sanatların gücüyle, toplumda çevre bilincini pekiştirmeyi amaçlıyor. 

Festival Mekanları
Z FotoFest sergileri, belgesel film gösterimleri, seminerler ve sanatçı konuşmaları aşağıdaki adreslerde gerçekleşecektir. 

Zeytinburnu Kültür Merkezi
Adres: Beştelsiz mahallesi, 34020 Zeytinburnu, İstanbul

http://bit.ly/2uZI1lO

Zeytinburnu Kültür Merkezi için sanal tur
https://my.matterport.com/show/?m=UpzDyuFwwwX

Zeytinburnu Eski Belediye Binası
Adres: Beştelsiz mahallesi, No 5, 34020 Zeytinburnu, İstanbul

Saygılarımızla

Zeytinburnu Uluslararası Fotoğraf Festivali Organizasyon Komitesi733total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir