Engin Başa

Yılkılar

YILKILAR

Yılkılar, özgürlüğe koşan atları betimler. Sahipleri tarafından yük taşımada kullanılan ve belli dönemlerde ise doğaya salınan, sonra eğer yaşıyorsa tekrar yük taşımada kullanılan çilekeş atlardır.Aslında belli periyotlarla kendi tabiatına paralel bir başka dünyayla muhatap iken sonrasında vahşi doğaya salınması ve ayakta kalması  bu hayvanları daha da güçlü hale getirmiştir..

15 – 20 attan oluşan sürüler halinde yaşıyorlar. Aralarında genç tayların da sayısı az değil. Her sürünün mutlak bir lideri var. Lidere baktığınızda, sürünün en görkemli, en yiğit bireyi olduğunu ve tabii erkek olduğunu hemen anlamak mümkün. Sürü, bir kıyıda otlanırken, lider, tehlikenin gelebileceği en olası yerde tek başına ve gözü kulağı etrafta olarak durur.. 

Ülkemizde Erciyes dağı eteklerinde, Sultan Sazlığında, Hacılar ilçesi, Sarıgöl civarında ve Karamanda çok görülürler, Devlet 2017 yılında özellikle Karaman’da koruma altında olan Anadolu yaban koyunlarını tehdit ettikleri için bir proje başlattı.Projeye göre yılkı atlarını yakalayanlar bu atlara ücretsiz sahip olabilecekler.. Temmuz ve Ekim ayları arasını kapsayan projeye göre, yakalanan atlar yeniden doğaya salınacak. 

Ayrıca 10 ve üzeri atı yakalayarak sahiplenen vatandaşların tüm nakliye masrafları devlet tarafından karşılanacak. 

Toplanıp 2 ay boyunca evcilleştirilen atlar da yük taşımada  kullanılırlar, fazlası ise özellikle kışın doğaya salınır.Atların eğitim süreçleri uzun ve zorludur…

Benim pozladığım yılkı atları Kayseri Hörmetçi Köyü’nde pozlanmıştır.. Zaman zaman çiftçiler evcilleştikleri atlara binerek stres atarlar, bu onlar için bir yaşam tarzıdır..

Karabük Demir Çelik
Bitmeye Yüz Tutmuş Meslekler
1 (6) (1)-2 sb.
Engin Başa

90’lı yıllarda başladığı fotoğraf merakını 2005 yılından beri profesyonel olarak sürdürmektedir. Birçok dergi ve firma için ürün, katalog çekimleri gerçekleştirmiş özel taleplerle stüdyo ve aile albümleri oluşturmuştur.

IFSAK üyesidir.

Özel fotoğrafçılık dersi vermekte ve Vizördeki Hayatlar adlı grupla fotoğraf gezileri düzenlemektedir.

Sayın Başa birçok ulusal ve uluslararası yarışmalara ve sergilere katılmış ve farklı dereceler elde etmiştir.

1604total visits,1visits today

Engin Başa” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir