Arif Miletli

Kültürel bir mirasın coğrafyası: TÜRKİYE'DE DEVE GÜREŞLERİ

Deve güreşi, tülü olarak adlandırılan iki erkek güreş devesinin özellikleri, tecrübe, güreş tekniği vb. esaslar çerçevesinde eşleştirilerek kontrollü ve sınırlı karşılaştırılmasından oluşan rekabet ve güce dayalı bir gösteridir.

Deve güreşleri, tarihine bakıldığında, kervancılar ve göçebe obalar arasında eğlence ve rekabet amaçlı obaların ve kervancıların dinlenme yerlerinde yapmış oldukları bir geleneksel unsur olarak görülmektedir. Bugün yapılan deve güreşleri, elde edilen geliri okul, cami, spor sahası, spor kulübü, sağlık ocağı, yol vb. yararına kullanılmak üzere genellikle belediyeler ve dernekler aracılığıyla düzenlenen bir etkinlik şeklindedir.

Deve güreşlerinin gerçekleştirildiği tarih, develerin kızıştığı aralık ve mart ayları arasındaki dönemdir. Güreş tertip komitesi güreşlerden önce deve sahiplerini ziyaret ederek güreşe davet ederler.

Deve güreşleri belgesel projesi, İzmir’in Selçuk İlçesinde 4 yılda çekilen fotoğraflardan oluşmaktadır. Bu proje Her iki yılda bir UNESCO 'nun desteği ile gerçekleştirilen HPA Humanity Photo Awards 2017 yarışmasında 133 ülkeden 7,848 fotoğraf serisinden yapılan seçimler ile ilk 666 içerisine seçilerek tur atlamıştır. Ayrıca "Seyit Ali Ak" adına "Sille Sanat Sarayı tarafından düzenlenen fotoğraf gösteri yarışmasında "Egenin Kırkpınarı" ismiyle tur atlamıştır.

Arif MİLETLİ (EFIAP, SSS-B)

Arif Miletli

1968 Trabzon doğumlu olup, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunudur. Fotoğrafçılık serüvenine lise yıllarında doğa sevgisiyle başladı. Fotoğraf sevdasını daha ileriye taşımak amacıyla 2006 yılında Bursa Fotoğraf Sanatı Derneğine (BUFSAD) üye oldu. Dernek çatısı altında ilk çalışmalarına doğa ve makro atölyesinde devam etti. 2007 yılında Belgesel Atölyesi kurucuları arasında yer aldı. Belgesel çalışmalarına ilk olarak Özcan YURTALAN’ dan atölye çalışması alarak devam etti. 2008 yılında derneğe yeni başlayanlara yol göstermek amacıyla Vizör Fotoğraf Grubunda eğitimler verdi. 2009 yılında kurulan Uluslararası fotoğraf yarışmaları grubuna dahil oldu. Bu yıldan itibaren Uluslararası fotoğraf yarışmalarına katılmaya başladı. 

30 farklı ülkede 250 den fazla ödül ve sergileme aldı. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından sanatsal becerileri, tekniği ve ürettiği eserleri FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda kabul edilen fotoğraf sanatçılarını onurlandırmak amacıyla verdiği unvanlardan olan AFIAP unvanını 2014 yılında, EFIAP unvanını 2015 yılında aldı. 2009 yılında görev  yapmaya başladığı ‘’Bursa’da Sağlık’’ dergisinde çıkan yazı ve fotoğrafları:

-Yayınlanma:  Haziran 2010 Bir doğa ve fotoğraf sevdalısı

 Yıldırım Bayazıt Külliyesi

-Yayınlanma:  Aralık 2010 Karacabey deltası ve longozu

-Yayınlanma: Ocak 2011 Bursa’ya hayat veren şelaleler

-Yayınlanma: Nisan 2011 Bursa’da Türk Musikisinin kalbinin attığı bir merkez GÖKDERE MEDRESESİ

-Yayınlanma: Ekim 2011 Tarihi doğal ve kültürel değerleriyle UNESCO dünya tarihi mirası listesine girmeye aday CUMALIKIZIK

-Yayınlanma: Ağustos 2011 Emirsultan Külliye ve Camisi

-Yayınlanma: Ocak 2012 Açık hava müzesi İZNİK

-Yayınlanma: Temmuz 2013 Bursa’da dağ yöresi

-Yayınlanma: Eylül 2013 Bursa’nın İncisi Yeşil Camii ve Türbesi

-Yayınlanma: Ocak 2014 Bir dünya mirası: KAPADOKYA – Bursa’nın dillere destan lezzeti kestane şekeri

-Yayınlanma: Nisan 2014 Toprağa hayat veren eller ÇÖMLEKÇİLİK

-Yayınlanma: Eylül 2014 Sanatkarlarıyla yaşlanan EL SANATLARI

Bursa’nın uç karakolu: Hüdavendigar camii ve medresesi

-Yayınlanma: Ocak 2015 Mevlevi kültürü Bursa’da yaşıyor. Karabaş-i Veli Kültür Merkezi

Telin estetikle buluşması FLOGRAFİ

-Yayınlanma: Mart 2015 Hüsnü Züber Evi ‘’YAŞAYAN MÜZE’’

Bursa’da kış akşamlarının geleneksel içeceği BOZA

-Yayınlanma: Ağustos 2015 Muradiye Külliyesi

-Yayınlanma: Ocak 2016 Bursa dağ köylerinde düğün geleneği

Bursa’ da faaliyetini sürdüren Bursa Sağlık Çalışanları Derneği (BUSAD) nde fotoğraf eğitimleri vermektedir. En son  ‘’Uzun İnce Anadolu’’ panoramik fotoğraf Sergisi olmak üzere, ulusal birçok fotoğraf yarışmasında da önemli ödüller kazanmıştır. Çeşitli derneklerde  kişisel ve karma fotoğraf  gösterileri sergilenmiştir. Gezi ve belgesel fotoğrafçılığı özel ilgi alanını oluşturmaktadır. 2014 yılında üye olduğu Konya  Sille Sanat Sarayı (SSS) çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir.808total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir