Fototrek – Olympus Galeri

FOTOTREK OLYMPUS GALERİ:

SURMA'DAN PORTRELER - FACES OF SURMA
İSMAİL ELLEZ - SEYİT DOĞU

Sergi Tarihleri
OLYMPUS GALERİ, 13 Aralık 2017 - 16 Ocak 2018 tarihleri arasında İsmail ELLEZ ve Seyit DOĞU'nun SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA isimli fotograf sergisine evsahipliği yapıyor... 

SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA Fotograf Sergisi 13 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 19:00'daki kokteyl ile açılıyor. 33 fotograftan oluşan sergi 16 Ocak 2018 Salı gününe kadar gezilebilecek.

Açıklama

SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA
Surmalar yetiştirdikleri sığırları komşu kabilelerden çalınmaya karşı dikkatli bir şekilde koruyan ve onlara çok değer veren, göçebe-çoban bir kabiledir. Fakat Surma kabilesi de düşman belirledikleri kabilelerden erzak çalmaktadır. Günümüzde otlak alanlarının üstündeki baskı ve iç savaş yüzünden bölgeye Sudan’lıların gelmesi ile nüfus çoğalmıştır ve bu durum bölgede çeşitli çatışmalara sebebiyet vermiştir.

Surma halkı tahta oymacılığı, heykelcilik gibi işlerle uğraşmazlar. Bunun yerine çiçeklerin ve diğer doğal maddelerin boyanması ve üstünün çizilmesi yöntemleriyle oluşturdukları kendilerine has bir dekorasyon ve süsleme şekilleri vardır. Oluşturdukları bu tablolar renk bakımından oldukça zengin, dinamik ve ince ayrıntıyla dizayn edilmiştir. İnsanlar için çıplaklık gayet olağan bir durumdur ve neredeyse bedenlerinin hiçbir yerini gizlemezler ama bununla birlikte Batı’nın giyim tarzına da saygı duyarlar.

Surma kadınları da Mursi kabilesinin kadınları gibi dudaklarına tabak takarlar. Yirmili yaşlarına gelmiş bir kadının dudağına tabak takılır ve bir yıl içerisinde bu delik yavaş yavaş genişletilir. Kilden yapılmış bu tabakların kenarları çark gibi tasarlanmıştır ve dudağın içine açılan bir deliğin içine sokulur. Zamanla delik genişletildikçe daha büyük tabaklar yerleştirilir ve bazen bu delik o kadar büyür ki tabak olmadığında bir kadın dudağını kafasından geçirebilir. Deliğin büyüklüğü bir gelinin değerini ölçer ve dudakta açılmış büyük bir delik hemen hemen elli sığır değerindedir. Surma kadınları bu tabakları kilden yapıp daha sonra kömür ve aşıboyası ile boyayıp ateşte pişirerek yaparlar.

SURMA TRIBE / OMO VALLEY / ETHIOPIA
The Surma are pastoralists, placing much value on their cattle, which they protect vigorously against theft from neighbouring tribes. The Surma however also steal livestock from their enemies, and in recent times there has been more pressure on their grazing lands due to input of people from adjacent Sudan who have been displaced by civil war, resulting in not-infrequent fighting in the area.

The Surma people do not make wood carvings, statues etc, and instead are renowned for their incredibly ornate decoration of themselves, which they achieve through painting, scarification and adornment with flowers and other natural objects. The paintings are dynamic artworks which vary greatly in design, are truly fascinate ing to photograph! Virtually no area of the body is left out, and nakedness is a standard and acceptable part of daily life for the Surma, who regard Westerners concept of clothing with fascination! 

Possibly more famously, Surma women, like Mursi women, wear lip plates. In her early twenties, an unmarried woman’s lower lip will be pierced and then progressively stretched over the period of a year. A clay disc, which has its edge indented like a pulley wheel, is squeezed into the hole in the lip. As the lip stretches, a succession of ever-larger discs are forced in until the lip, now a loop, is so long it can sometimes be pulled right over the owner’s head! The size of the lip plate determines the bride price with a large one bringing in fifty head of cattle. Surma women make the lip plates from clay, colouring them with ochre and charcoal and baking them in a fire.  

İSMAİL ELLEZ

“Fotograf makinesi her zaman iki yönü işaret eder. Konuyu ifade ederken, kendinizi de ifade edersiniz.” 
1 Nisan 1969 yılında Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Makine bölümünü bitirdi. Fotografla ciddi olarak ilgilenmeye 2007 yılında başladı. Aldığı eğitimler sayesinde kendini geliştirdi. Yurt içinde bir çok yer, Avrupa’da; Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Yunanistan, Finlandiya, Hollanda, bunların dışında, Fas, Hindistan, Güney Afrika, Ethiopya, Kenya, Küba, Thailand, Vietnam, Brezilya, Rusya ve Nepal gibi ülkeleri gezmiş ve buralarda fotograflar çekmiştir. Değişik zamanlarda fotograf gösterileri ve söyleşileri düzenlemiştir. Uluslararası yarışmalarda altın madalya, mansiyon ve bir çok sergileme kazanmıştır. Portreler isimli kişisel sergisi Florya Akvaryum’da, Canon Galeri’de, Fototrek Fotograf Merkezi’nde ve Bilecik’te sergilenmiştir. Değişik dergi ve gazetelerde fotografları yayınlanmıştır. Değişik fotograf projeleri kapsamında 10 karma sergiye katılmıştır. Fotograf gezileri ile ilgili izlenimlerini ve değişik ülkelere ait bilgileri, kendi oluşturduğu www.ismelz.com internet sitesi adresinden paylaşmaktadır.

SEYİT DOĞU

Hedefim; zamanımın, paramın ve gücümün yettiği yere kadar tüm kıtalara, uzak coğrafyalara ayak basmak, ruhumun sesinin peşinden gitmek… 
1967 doğumlu… İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmasında yöneticilik yapıyor. Yoğun iş temposundan kalan zamanında fotografla uğraşıyor. 2009 yılında Fototrek Fotograf Merkezi’ndeki makine eğitimiyle başlayan fotograf yolculuğu atölye çalışmaları ve Türkiye’nin önde gelen fotografçılarının danışmanlığında seminerlerle devam etti.Yurt içi ve özellikle yurtdışı yolculuklarla pratik çalışmalarla bu eğitimleri destekledi. Suriye, Hindistan, Nepal, Küba, Kuzey Vietnam, Meksika, Guatemala, Fas, Etiyopya, Sırbistan, İtalya’ya yaptığı yolculuklarla fotograf arşivini genişletti… Karma sergilere katıldı, ODTÜ Fotograf Şenliği’nde sunum yaptı. 
İlginç kabileler ve yaşamlara tanıklık ettiği Etiyopya’ya 2013 ve 2017’de 2 farklı fotograf yolculuğu gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak portre fotografları üzerine çalışıyor. İnsanlarla iletişim kurmayı ve olaylara dahil olmayı çok seviyor, bu sayede daha etkili sonuçlar aldığına inanıyor.

 

 

477total visits,3visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir